شنبه , فروردین ۴ ۱۳۹۷
خانه / نظام جامع شناخت / اقتصاد / توتال قراردادش را امضا کرد!

توتال قراردادش را امضا کرد!

هفت خواهران نفتی، بار دیگر پا در خاک ایران گذاشتند. شل ، بی پی ، توتال یا هر کدام از هفت ابر شرکت حوزه نفت و انرژی که با یکدیگر در جذب سود بیشتر از بازار انرژی جهانی در رقابتند، هیچ توفیری برای ایران و چاههای نفتش برای پیمانکاری ندارند.

این ابر شرکتها که با تمام قوا با یکدیگر رقابت می کنند، خوب می دانند که اصل اول بقای هر کدام، ماندگاری و پایداری بازار انرژی است. بنابراین هیچیک از آنها قراردادی را امضا نمی کنند که به ضرر جمع هفتاییشان تمام شود . سیاست همان است.
تحصیل کم هزینه ترین نفت ممکن. تامین انرژی مردمی که انرژی در خاکشان گران است، خاورمیانه نفت دارد. غرب نفت میخواهد. نفت تجدید ناپذیر است. یعنی میلیونها سال طول می کشد تا دوباره بوجود بیاید. منطقی ترین راه حل، تحصیل نفت از خاورمیانه است. تغییر این خط مشی به همان میزان زمان نیاز دارد که نفت نیاز به باز تولید دارد. مگر اینکه بازیگران تاثیر گذار بازار انرژی، تغییر کنند.

یعنی مثلا شرکت نفتی در ایران ایجاد شود و سیاستش این باشد که نفت را از آمریکای شمالی به خلیج فارس برساند تا سفره های نفتی خاورمیانه نفسی تازه کنند مثلا.

خطاب به آنانکه قراردادهای جدید نفتی ایران را با دارسی و ۱۹۱۹ مقایسه می کنند ، مگر چه تغییری در بازیگران بازار جهانی انرژی بوجود آمده است که تغییری در مفاد عقدنامه بوجود بیاید؟ مگر ایران توانسته است کارتل نفتی تاثیر گذاری در مقابله با هفت خواهران بازار انرژی بوجود بیاورد که انتظار دارید قراردادی مملو از کامیابی را با طرف مقابل به امضا برساند!!؟

تمام برنامه ریزی غرب، مکیدن هرچه مفت تر نفت خاورمیانه است، چه شده است که برنامه ریزی های چندین و چند ساله ی حاصل تفکر ارتش اقتصاددانان آمریکایی دستخوش تحولات در راستای منافع ملی ایران شود؟
اقتصاد ناتوان ایران از همان دوران شاه های قاجاری تا همین امروز که روحانی زمام حکومت به دست دارد، چیزی جز نفت برای عرضه نداشته و ندارد.
چیزی ندارد نه به این مفهوم که غیر از نفت صادرات دیگری ندارد، نه، منظور نقش آفرینی در تجارت جهانی است. سیستم اقتصادی ایران توان تولید درونزا را ندارد. نداشته و ندارد. چطور باید انتظار داشت که ایران بدون نفت مورد اقبال جامعه جهانی باشد؟
حضور توتال در ایران ، یعنی ایران در تجارت جهانی نقش دارد . یعنی جهان منتظر ایران است . یعنی ایران داخل مرزهای جهان است و آماده برای حضور سایرین. مطمئنا درک این موضوع برای کسانی که دغدغه ی داشتن چیزی برای ارائه به بازار دارند ساده است و مشکل برای کسانی است که اموراتشان از مسیری جز بازار میگذرد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *