شنبه , فروردین ۴ ۱۳۹۷
خانه / نظام جامع شناخت / سیاست / جنگ گازی قطر و آینده احتمالی آن

جنگ گازی قطر و آینده احتمالی آن

بدون تردید ریشه اختلافات قطر و عربستان به دهه ها قبل باز میگردد که تا کنون این اختلافات به دلیل ضعف قطر در برابر عربستان علنی نشده بود، اما در برهه تاریخی کنونی که عربستان در یمن دچار یک جنگ فرسایشی شده است ، با اختلافات داخلی دست وپنجه نرم می کند ، به دلیل رقابت نفتی با ایران و روسیه قیمت نفتش را کاهش داده و نیروهای تحت حمایتش در سوریه و عراق نیز در حال شکست خوردن هستند، قطر با وقت شناسی تمام ، اقدام به علنی کردن اختلافات خود با عربستان نموده است.

این مساله واضح است که قطری ها تاکنون به خوبی مهره های خود را در برابر عربستان سعودی چیده اند ، زیرا به محض اینکه عربستان سعی کرد تا پای آمریکا را به اختلافش با قطر باز کند ، اقدام به خرید جنگنده از آمریکا نمودند و با این رشوه دولت آمریکا را ساکت کردند. پس می توان حدس زد که تلاش های تیلرسون برای میانجیگری بین قطر و عربستان برای جلوگیری از تشدید اختلاف عربستان و آمریکا جهت خرید های بعدی است.

قطر علاوه بر وقت شناسی و ساکت نگه داشتن آمریکا کار هوشمندانۀ دیگری نیز انجام داد و با کشیدن پای ترکیه به کشور خود عملا اختلافاتی را میان ترکیه (که بطور مستقل از عربستان و ایران به دنبال چیدن مهره های خود در منطقه است) و عربستان ایجاد کرد در حالی که پیش از این هر دو کشور بر سر رفتن بشار اسد در سوریه اتفاق نظر داشتند . اکنون کار به جایی رسیده است که درگیری های لفظی بین ترکیه و کشورهای عربی حوزه خلیج فارس بر سر پایگاه نظامی ترکیه در قطر ایجاد شده است و احتمالا در آینده تشدید خواهد شد.

علاوه بر اینکه قطر میخواهد یک کشور مستقل در منطقه باشد و از فرمان های عربستان تبعیت نکند، اختلافات قطر با عربستان ریشه های اقتصادی نیز دارد، زیرا قطر به عنوان یکی از بزرگترین صادر کننده های گاز در جهان ، عربستان سعودی را بعنوان رقیبی برای خود می بیند و بدون تردید ماجراجویی های اقتصادی عربستان در زمینه نفت و گاز به اقتصاد این کشور ضربه میزند . همچنین قطر از این مساله اطلاع دارد که مسیر لوله های گازی اش در آینده باید از سوریه (که پروژه شکست خوردۀ عربستان و متحد کنونی ایران و روسیه است ) عبور کند . همچنین به این مساله آگاهی تمام دارد که روسیه و ایران اولین و دومین کشور تولید کننده گاز هستند و خود قطر سومین کشور محسوب میشود و عربستان سعودی پنجمین کشور از این دیدگاه است ، پس قطر برای اینکه بتواند در آینده در بازارهای گازی جهان به قول معروف سری در سرها داشته باشد باید بجای عربستان به ایران و روسیه نزدیک باشد، هر چند که این مساله می تواند موجب تشدید اختلافاتش با عربستان بشود و هزینه هایی را به دوش این کشور بار کند، اما با این وجود ترجیح میدهد به ایران و روسیه نزدیک شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *