شنبه , فروردین ۴ ۱۳۹۷
خانه / نظام جامع شناخت / محیط زیست / آثار جنگ بر زیست بوم زیستمندان

آثار جنگ بر زیست بوم زیستمندان

نُه گزارش از آثار جنگ بر زیست بوم زیستمندان
به مناسبت هفته دفاع مقدس

۱-از اثرات محیط زیستی جنگ چه میدانیم ؟

در طول جنگ خلیج فارس، امریکا با بیش از ۳۴۰ تن بمب حاوی اورانیوم ضعیف شده عراق را بمباران کرد. مک اسکلتون محققی که برروی هزینه های جنگ عراق کار کرده است، از افزایش تعداد افراد مبتلا به سرطان در عراق گزارش میدهد. همچنین براساس مطالعات انجام یافته در جنگ فلوجه در عراق (۲۰۱۱) که آمریکاییان از بمب های حاوی اورانیوم ضعیف شده استفاده کردند، تعداد کودکان معلول در این ناحیه بسیار افزایش یافته است.

بخشی از گزارش اثرات محیط زیستی جنگ ، گاردین، ۶ نوامبر ۲۰۱۴

 

۲-از اثرات محیط زیستی جنگ چه میدانیم ؟

آسیب های محیط زیستی ناشی از جنگ ها و درگیری ها و مهمتر از هر آنچه که می توان برای محدود کردن تاثیرات آسیب محیط زیستی ناشی از درگیری ها بر غیر نظامیان وارد کرد، عمدتا از بحث های وسیعی است که در اغلب جنگ ها نادیده گرفته مشیود. علاوه بر تاثیر مستقیم جنگ بر زندگی و معیشت مردم اثرات سلامت و محیط زیست بعنوان مشکلی که مستلزم توجه فوری و بلند مدت است،در حال ظهور است. جنگ اثاری از مواد سمی را بر جای می گذارد که بطور مستقیم و یا غیر مستقیم منشا آلودگی هستند. این آلودگی ها مانند فلزات سنگین در مهمات، بقایای سمی بمب ها، تخریب ساختمان ها و شبکه های آبرسانی، هدف قرار دادن مناطق صنعتی و غارت تجهیزات شیمیایی است.

حتی پس از آنکه سلاح ها خاموش میشوند، جنگ ها ردپایی از سموم را باقی میگذارند که بطور جدی بر سلامت مردم و شهروندان و محیط زیست آنها تاثیر می گذارد. در عصر تخریب سریع محیط زیست بعلت تغییرات آب و هوایی، شهرنشینی در مقیاس وسیع، و کاهش کیفیت منابع طبیعی، وضعیت محیط زیست برای جوامع نه تنها از نظر بهداشتی، بلکه همچنین برای فرصت های اجتماعی- اقتصادی و ایجاد صلح، برای جلوگیری از مناقشات بالقوه ، حیاتی است.

 

۳- از آثار محیط زیستی جنگ چه میدانیم؟

جنگ برای حیات وحش مناطق تحت منازعه خطر آفرین است. زیرا در زمان جنگ مناطق تحت حفاظت از حالت حفاظتی خارج شده و نظارتی بر آنها از سوی گروه های محافظتی انجام نمی گیرد. بطور مثال در افریقا ، حیات وحش و منابع طبیعی در مناطق جنگی بسیار آسیب پذیر است، زیرا شورشیان اغلب هزینه های خود را از عاج فیل و کرگدن، چوب و زغال چوب و مواد معدنی در مناطق تحت حفاظت تامین می کنند و دست به شکار گسترده برای تامین مواد غذایی میزنند.
هجوم قابل ملاحظه سلاح های قدرتمند به این مناطق به این معنی است که در طی و پس از جنگ، میزان استفاده از گلوله ها بر علیه حیات وحش بطور چشمگیری افزایش می یابد. تنها در دو ماه در سال ۲۰۰۶، شورشیان در جمهوری کنگو، تقریبا جمعیت اسب های آبی رودخانه Virunga را نابود کردند و اکوسیستم را برای همیشه تغییر دادند.

در افغانستان نیز طی سالهای بی پایان جنگ، حیات وحش و زیستگاه ها ناپدید شده اند. جنگ ۳۰ ساله در این کشور، باعث نابودی جنگل های پسته باستانی گرانبها شده است. گزارش هزینه های جنگ در افغانستان از نابودی یک سوم جنگل های افغانستان بین سالهای ۱۹۹۰ تا ۲۰۰۷ توسط جنگجویان و اوارگان جنگی خبر میدهد.

 

۴- از آثار محیط زیستی جنگ چه میدانیم؟

در سال ۱۹۹۱ و طی جنگ خلیج فارس در عراق و کویت، آثار محیط زیستی جنگ برابعاد مختلفی از اجزای محیط زیست اعم از هوا، محیط دریایی و اکوسیستم خشکی خود را نشان داد.
در اوایل سال ۱۹۹۱، حدود ۸۰۰ چاه نفت به اتش کشیده شد. تخمین زده میشود که بیشترین نفت سوخته شده طی جنگ خلیج فارس در این سال تقریبا ۳۳۵ هزارتن در روز بوده است.

انتشار گازهای گلخانه ای ناشی از سوختن نفت و گاز حدود ۲۰ هزارتن در روز برآورد گردیده است.
مجموع دی اکسید گوگرد منتشره برابر با ۲۴هزار تن در روز، انتشار دی اکسید کربن در کویت معادل ۱۳۰ تا ۱۴۰ میلیون تن بوده است.
حجم بالای ذرات معلق در هوا تاثیر بسیار مهمی را بر کیفیت هوای کویت و کشورهای همسایه داشت.
بیشترین میزان ذرات دوده حاص از آتش سوزی چاه های نفت در ارتفاع ۱۰۰۰ تا ۳۰۰۰ متری سطح زمین جمع شدند و کمترین میزان تا ارتفاع ۵۰۰۰ متری ثبت شد.

طی جنگ خلیج در سال ۱۹۹۱، تخمین زده میشود که ۱۰ تا ۲۰ میلیون تن نفت از طریق رودخانه ها وارد دریا و دریاچه ها شد. نفت سطحی برابر با ۲۰۰ کیلومتر مربع از زمین را پوشاند.
درجه حرارت طی سوختن چاه های نفت ۱۰ درجه بیش از سالهای نرمال بود. پوشش گیاهی و حیات وحش آسیب جدی دیدند ولی از جنبه های محیط زیستی اطلاعات چندانی در دست نیست.

 

۵- از آثار محیط زیستی جنگ چه میدانیم؟
بخشی از کتاب مصور
In the eye of DESERT STORM

«هنگامی که نیروهای صدام حسین شیرهای نفت کویت را به سوی سواحل آن کشور باز و تمام محتویات پنج مخزن عظیم نفتی آن کشور را تخلیه کردند، بزرگترین آلودگی محیط زیستی تاریخ بشر را بوجود آوردند، این عمل وحشتناک، موجب نابودی صدها گونه از آبزیان از جمله دلفین ها، نهنگ ها و پرندگان دریایی شد…. »

C.D.B. BRYAN

 

۶- از اثرات محیط زیستی جنگ چه میدانیم؟

روزنامه آل پائیس، پرتیراژترین روزنامه اسپانیا پس از وقوع جنگ خلیج در سال ۱۹۹۱ نوشت:
پس از بارش باران سیاه در مناطق وسعی از ایران، این روزنامه به نقل از دانشمندان محیط زیست هشدار داد، دود تولید شده از چاه های نفا در خلیج فارس خطر بزرگی برای محیط زیست جهان در پی خواهد داشت. براساس اطلاعات سازمن جهانی محیط زیست، در صورت آتش گرفتن کامل چاه های نفت کویت، روزانه معادل ۳ میلیون بشکه نفت مشتعل خواهد شد و سبب بوجود آوردن ابر سیاهی میشود که مانع رسیدن نور به زمین شده و تغییراتی را در هوای منطقه بوجود خواهد آورد. این روزنامه اشاره کرده بود که مسئله مهم در این رخداد ریختن مقادیر زیادی نفت خام به آب دریا ست.

جنگ خلیج تنها محدود به وسعت کویت و بخشهایی از عراق نشد، بلکه بمباران نفت کش های عراق در خلیج فارس هم باعث رها شدن مقادیر قابل توجهی نفت خام به دریاشد که به شدت حیات آبزیان را به مخاطره انداخت.

با گذشت نزدیک به ۱۲ روز از ۀآغاز جنگ خلیج، رییس وقت سازمان تحقیقات و آموزش شرکت شیلات سهامی شیلات ایران رسما اعلام کرد: « با آلوده شدن آب های ساحلی در خلیج فارس، میزان متوسط آلودگی این آبها ۴۷ برابر بیشتر از آلودگی سایر آبهای جهان است. ایران در آن زمان حجم لکه های عظیم نفتی جاری شده در دریا را ۱۵ میلیون بشکه نفت اعلام کرده بود. الودگی نفتی خلیج فارس بطور کلی در سواحل جنوبی این خلیج مشاهده شده بود.

در ۲۰/۱۱/۶۹ روی تلکس خبرگزاری ها، خبری تحت عنوان « تاریک شدن آسمان سنندج بر اثر نفوذ دود سیاه» نقش بست و حکایت از نفوذ دود سیاه حاصل از اشتعال چاه های نفت به بخش غربی کشور بود. این ابر سیاه ده روز بعد در مریوان و قصر شیرین مشاهده شد. بطوری که در ۲۹/۱۱/۶۹ در قصر شیرین باران سیاه باریدن گرفت. این ابر سیاه در پی طوفان به بندرلنگه رسید.
بارش باران سیاه در اسفندماه در ۳ استان خوزستان، لرستان و ایلام گزارش شد که مراتع و منابع آبی را آلوده کرد.

بخشی از کتاب « جنگ در خلیج فارس، بزرگترین فاجعه محیط زیستی تاریخ بشر»

 

۷- از آثار محیط زیستی جنگ چه میدانیم؟

سلاح های متعارف در جنگ ها میتوانند اثرات غیرمستقیم بر محیط زیست داشته باشند. بطور مثال در سال ۱۹۴۵، خلبانان انگلیسی دو سد در آلمان را بمباران کردند که در نتیجه سیل، ۷۰۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی تخریب شد، ۱۲۵ کارخانه آسیب دید و چند معدن زغالسنگ را آب گرفت. نیروهای ایالات متحده از تاکتیک مشابهی در جنگ کره استفاده کردند. در سال ۱۹۷۷، کنوانسیون ژنو ممنوعیت بمباران و آسیب به سدها را در طول جنگ به تصویب رساند، اما تنها به این جمله بسنده کرد « در صورتیکه باعث خسارات شدید در میان غیرنظامیان شود»، و به اثرات محیط زیستی اشاره ای نشده است.

 

۸- از آثار محیط زیستی جنگ چه میدانیم ؟

ارتش ایالات متحده در جنگ ویتنام برنامه گسترده ای را برای نابودی علف ها و پوشش گیاهی به کار برد. آنها ۷۲ میلیون لیتر مواد شیمیایی را بر روی جنگل های ویتنام تخلیه کردند، تا محل اختفای چریک های ویتنام را از بین ببرند.
بنا بر مستندات موجود و شهادت بسیاری از مردم ویتنام، آثار مواد شیمیایی مصرف شده در جنگ ویتنام تا چند دهه بعد نیز بین مردم و محیط زیست قابل مشاهده بود. سقط جنین ، سرطان، از بین رفتن درختان نارگیل، نابودی گونه های حیات وحش، تغییر شکل دانه های برنج و سیاه شدگی آنها و بسیاری موارد گزارش شده است. کودکان متولد شده از دوران جنگ ویتنام دارای سطح بالایی از ماده شیمیایی دیوکسین بوده و بسیاری از آنها دچار اختلالات مادرزادی هنگام تولد بودند. مردمی که تحت تاثیر اسپری مواد شیمیایی قرار گرفتند دچار سردرد، تهوع، اسهال و درد قفسه سینه شدند. در همین حال، ماده سرطان زای عامل نارنجی وارد خاک شده، و سپس وارد منابع شده و در نهایت به چرخه غذایی وارد شده است. الودگی که تا به امروز نیز ادامه دارد.
طی جنگ ویتنام، امریکا سیاست سوزاندن زمین را پیش گرفت. کلبه ها و مزارع به آتش کشیده شدند، مخازن برنج با مواد آتش زا از طریق هواپیماها سوزانده میشد، حیوانات را شکار می کردند تا بدست مردم ویتنام برای تغذیه نیفتد، آنها همه خوک ها، گاوها و پرندگان را شکار کردند.

 

۹- از آثار محیط زیستی جنگ چه میدانیم ؟
جنگ و بیماری ها
دکتر مک کالی در مقاله خود با عنوان « محیط زیست و سلامت، اثرات جنگ» به این نکته اشاره می کند که بمباران زیر ساخت های شهری بر محیط زیست نیز تاثیر می گذارد، زیرا بمباران ها تنها باعث مرگ و میر نمی شوند بلکه همیشه بعد از پایان یافتن بمباران و کشته شدن مردم، اثرات آنها بر محیط زیست شروع میشود. زیرا همواره پس از بمباران بازماندگانی هستند که آواره میشوند.
بمباران شهرها همواره با بمباران مزارع، جنگل ها، سیستم های حمل و نقل بین شهری و شبکه های آبیاری همراه بوده است. این بمباران ها بطور مثال در پایان جنگ جهانی دوم باعث پناهندگی و آواره شدن ۵۰ میلیون نفر شد. و یا در ژاپن برآورد آسیب های جنگی نشان داد ۶۶ شهر به شدت آسیب دیدند و تقریبا ۴۰% از مناطق شهری تخریب شد. در کل ژاپن ۹ میلیون نفر آواره شدند، شواهد حاکی از این است که در سالهای ابتدایی پس از اتمام جنگ جهانی دوم در ژاپن، بدلیل کمبود مواد غذایی و شکست در برداشت برنج در سال ۱۹۴۵، هزاران نفر بر اثر سوء تغذیه و گرسنگی جان باختند.
و یا طی جنگ خلیج، نیروهای متحدین سیستم های پشتیبانی شهرهای مهم عراق را فلج کردند. درگیری های دوران پس از جنگ، محاصره شهرها، حملات به پناهندگان و پاکسازی شهرها باعث شد تا میلیون ها نفر در داخل کشور عراق جابجا شوند و یا به خارج از مرزها فرار کنند. در سال ۱۹۹۹، حدود ۳۵ میلیون نفر در نتیجه جنگ خلیج یا بحران داخلی بعنوان پناهنده و آواره داخلی شمارش شدند.

براساس تحقیقات انجام شده توسط محققین، دامنه وسیعی از مرگ و میرها در قرن بیستم به جنگ ها مرتبط بود. در دهه ۱۹۸۰، نگرانی متخصصان بهداشت و درمان در مورد تاثیرات جنگ در محیط زیست بر پیامدهای محیط زیستی سلاح های هسته ای متمرکز شد. در دهه ۱۹۹۰، جنگ خلیج و تجربه های کوزوو توانایی های تخریب محیط زیست سلاح های متعارف جنگی را نشان داد.
دانش ما در مورد جنگ و سلامتی، با شکاف های بزرگی روبروست. به دلیل فقدان اطلاعات و جمع آوری داده های میدانی در هنگام جنگ، درک مساله تاثیرات جنگ بر سلامتی را سخت تر کرده است.
تاثیرات محیط زیستی جنگ را میتوان با در نظر گرفتن میزان و مدت اثر، درک اکوسیستم ها در مکان های مشخص شده جغرافیایی، استفاده از سیستم های سلاح های فردی، نتایج فرآیندهای تولید خاص و اثرات تجمعی ترکیبی بررسی کرد.

از این منظر، چهار فعالیت عمده را می توان به عنوان تاثیرات محیط زیستی طولانی و فراگیر با عواقب قابل توجهی بر جمعیت انسانی در نظر گرفت. ۱- تولید و آزمایش سلاح های هسته ای، ۲- بمباران اراضی توسط نیروی هوایی، پراکندگی ۳- ماندگاری مین های زمینی، ۴- استفاده و یا نگهداری از مخازن مهمات، سموم و زباله.